Site Navigation
 

Men's Swimming & Diving All-Ivy -- 2012

PRINCETON, N.J. -- Princeton claimed the 2012 Ivy League Men's Swimming & Diving Championship, which took place at the DeNunzio Pool in Princeton, N.J., on March 1-3. The Tigers held off Harvard to win their fourth-straight title.

The top finishers in each individual event and the top team in each relay race earned 2012 first-team All-Ivy honors. The second place finishers earned second-team All-Ivy honors. Here is the complete list of 2012 men's swimming and diving All-Ivy honorees:

Karl B. Michael Award (High Point Diver of the Meet)
Stephen Vines, Princeton

Phil Moriarty Award (High Point Swimmer)
Jonathan Christensen, Princeton; Paul Nolle, Princeton; Chris Satterthwaite, Harvard

Ron Keenhold Award (Career High Point Diver)
Jeff Cragg, Penn

Harold Ulen Award (Career High Point Swimmer)
Jonthan Christensen, Princeton

First Team
50-free – Chris Satterthwaite, Harvard, So. (Edina, Minn.)
100-free – Chris Satterthwaite, Harvard, So. (Edina, Minn.)
200-free – Chris Satterthwaite, Harvard, So. (Edina, Minn.)
500-free – Paul Nolle, Princeton, So. (Murray Hill, N.J.)
1,000-free – Paul Nolle, Princeton, So. (Murray Hill, N.J.)
1,650-free – Paul Nolle, Princeton, So. (Murray Hill, N.J.)
100-fly – Tommy Glenn, Brown, So. (Haddonfield, N.J.)
200-fly – Tommy Glenn, Brown, So. (Haddonfield, N.J.)
100-breast – Jonathan Christensen, Princeton, Sr. (Reston, Va.)
200-breast – Jonathan Christensen, Princeton, Sr. (Reston, Va.)
100-back – Omar Arafa, Columbia, Fr. (Mississaugua, Ontario)
200-back – Jeremy DeZwirek, Columbia, Fr. (San Jose, Calif.)
200 IM – Jonathan Christensen, Princeton, Sr. (Reston, Va.)
400 IM – Nejc Zupan, Dartmouth, So. (Kamnik, Slovenia)
One-meter diving – Michael Mosca, Harvard, Fr. (Tenafly, N.J.)
Three-meter diving – Stephen Vines, Princeton, Jr. (Smyrna, Ga.)

200-free relay – Princeton: Harrison Wagner, Fr. (Carmel, Ind.); Matthew LaMonaca, Sr. (Atlanta); Michael Monovoukas, Sr. (Lexington, Mass.); Colin Cordes, Sr. (Glenview, Ill.)

400-free relay – Harvard: Griffin Schumacher, Fr. (New York); Zachary Walters, Fr. (Plano, Texas); Oliver Lee, So. (Cold Spring Harbor, N.Y.); Chris Satterthwaite, So. (Edina, Minn.)

800-free relay – Princeton: Jonathan Christensen, Sr. (Reston, Va.); Will Lawley, Jr. (Cincinnati); Michael Hauss, Fr. (Huntington Beach, Calif.); Colin Cordes, Sr. (Glenview, Ill.)

200 medley relay – Princeton: Kaspar Raigla, Jr. (Tallinn, Estonia); Jonathan Christensen, Sr. (Reston, Va.); Michael Strand, Fr. (Chatham, N.J.); Harrison Wagner, Fr. (Carmel, Ind.)

400 medley relay – Princeton: Kaspar Raigla, Jr. (Tallinn, Estonia); Jonathan Christensen, Sr. (Reston, Va.); Michael Strand, Fr. (Chatham, N.J.); Colin Cordes, Sr. (Glenview, Ill.)

Second Team
50-free – Harrison Wagner, Princeton, Fr. (Carmel, Ind.)
100-free – Omar Arafa, Columbia, Fr. (Mississaugua, Ontario)
200-free – Will Lawley, Princeton, Jr. (Cincinnati)
500-free – Rob Harder, Yale, Fr. (Wilton, Conn.)
1,000-free – Rob Harder, Yale, Fr. (Wilton, Conn.)
1,650-free – Rob Harder, Yale, Fr. (Wilton, Conn.)
100-fly – Jeffrey Strausser, Brown, Fr. (Lafayette, Calif.)
200-fly – Oliver Bennett, Princeton, Fr. (Baltimore)
100-breast – Chuck Katis, Harvard, Fr. (Falls Church, Va.)
200-breast – Chuck Katis, Harvard, Fr. (Falls Church, Va.)
100-back – Michael Strand, Princeton, Fr. (Chatham, N.J.)
200-back – Colin Cordes, Princeton, Sr. (Glenview, Ill.)
200 IM – Chuck Katis, Harvard, Fr. (Falls Church, Va.)
400 IM – Robert Eyckmans, Columbia, Sr. (White Plains, N.Y.)
One-meter diving – Stephen Vines, Princeton, Jr. (Smyrna, Ga.)
Three-meter diving – Michael Mosca, Harvard, Fr. (Tenafly, N.J.)

200-yard Freestyle Relay – Harvard: Griffin Schumacher, Fr. (New York); Oliver Lee, So. (Cold Spring Harbor, N.Y.); Zachary Walters, Fr. (Plano, Texas); Chris Satterthwaite, So. (Edina, Minn.)

*400-free relay – Princeton: Colin Cordes, Sr. (Glenview, Ill.); Matthew LaMonaca, Sr. (Atlanta); Michael Monovoukas, Sr. (Lexington, Mass.); Harrison Wagner, Fr. (Carmel, Ind.)

*400-free relay – Columbia: Omar Arafa, Fr. (Mississaugua, Ontario); Daniel Gosek, Fr. (Yardley, Pa.); Dominik Koll, Fr. (Linz, Austria); John Wright, Jr. (Tiburon, Calif.)

800-free relay – Harvard: Zachary Walters, Fr. (Plano, Texas); Spenser Goodman, So. (San Juan Capistrano, Calif.); Chuck Katis, Fr. (Falls Church, Va.); Chris Satterthwaite, So. (Edina, Minn.)

200 medley relay – Harvard: Jack Pretto, So. (Prospect, Conn.); Chuck Katis, Fr. (Falls Church, Va.); Oliver Lee, So. (Cold Spring Harbor, N.Y.); Griffin Schumacher, Fr. (New York)

400 medley relay – Harvard: Jack Pretto, So. (Prospect, Conn.); Chuck Katis, Fr. (Falls Church, Va.); Niall Janney, Sr. (Edgecomb, Maine); Chris Satterthwaite, So. (Edina, Minn.)

* - Princeton and Columbia ties for second.