Site Navigation
 

Indoor Track & Field All-Ivy -- 2011

NEW YORK -- A total of 34 athletes were named to the indoor track and field All-Ivy teams following the 2011 Ivy League Heptagonal Indoor Track & Field Championships on Feb. 26-27 at The Armory in New York City.

The first-place finisher in each of the 17 events earns first team All-Ivy honors while the runner-up finishers are named to the second team.

The complete list of All-Ivy members are as follows:

FIRST TEAM
60m
Melissa Hewitt, Cornell (Jr., Brampton, Ontario)
200mSharay Hale, Columbia (Jr., Detroit, Mich.)
400mSharay Hale, Columbia (Jr., Detroit, Mich.)
800mKate Grace, Yale (Sr., Santa Monica, Calif.)
MileAlexis Mikaelian, Princeton (So., Racine, Wis.)
3,000mAshley Higginson, Princeton (Sr., Colts Neck, N.J.)
5,000mAshley Higginson, Princeton (Sr., Colts Neck, N.J.)
60m HurdlesKyra Caldwell, Columbia (Jr., Ypsilanti, Mich.)
4x400m Relay – Columbia
     Kyra Caldwell (Jr., Ypsilanti, Mich.), Miata Morlu (Fr., Charlotte, N.C.),
     Uju Ofoche (So., Baltimore, Md.), Sharay Hale (Jr., Detroit, Mich.)
4x800m Relay – Princeton
     Greta Feldman (So., Haddonfield, N.J.), Molly Higgins (Fr., Randolph, N.J.),
     Kristin Smoot (Fr., Bernardsville, N.J.), Alexis Mikaelian (So., Racine, Wis.)
High JumpMonique Roberts, Columbia (Jr., Cicero, N.Y.)
Pole VaultTory Worthen, Princeton (So., Holland, Pa.)
Long JumpUju Ofoche, Columbia (So., Baltimore, Md.)
Triple JumpQueen Okeke, Columbia (So., Irving, Texas)
Shot PutBrynn Smith, Brown (Sr., Saco, Maine)
Weight ThrowBrynn Smith, Brown (Sr., Saco, Maine)
Pentathlon - Janae Duchack, Dartmouth (Fr., Northern Cambria, Pa.)

SECOND TEAM
60mEileen Moran, Princeton (Jr., Homer Glen, Ill.)
200mMarvellous Iheukwumere, Columbia (Fr., Austin, Texas)
400mMiata Morlu, Columbia (Fr., Charlotte, N.C.)
800mKim Standridge, Cornell (Sr., Randolph, N.J.)
MileArianna Vailas, Dartmouth (Fr., Manchester, N.H.)
3,000mAlex Banfich, Princeton (Sr., Plymouth, Ind.)
5,000mAlex Banfich, Princeton (Sr., Plymoth, Ind.)
60m HurdlesGabrielle Piper, Penn (Fr., Marietta, Ga.)
4x400m Relay – Cornell
     Ebolutalese Airewele (Fr., Ithaca, N.Y.), Kelsey Reimnitz (Jr., Bismarck, N.D.),
     Molly Glantz (Jr., Barrington, Ill.), Kim Standridge (Sr., Randolph, N.J.)
4x800m Relay – Dartmouth
     Monica Adler (Fr., Manchester, Mass.), Andrea Imhof (Sr., San Francisco),
     Arianna Vailas (Fr., Manchester, N.H.), Christina Supino (Jr., Windham, N.H.)
High JumpMary Hirst, Harvard (So., Knoxville, Tenn.)
Pole VaultSamantha Anderson, Princeton (Fr., Plano, Texas)
Long JumpMelissa Hewitt, Cornell (Jr., Brampton, Ontario)
Triple JumpRachel Bilbo, Brown (Sr., Thiensville, Wisc.)
Shot PutThanithia Billings, Princeton (Sr., Carrolton, Ga.)
Weight ThrowAdabelle Eckechukwu, Harvard (Fr., Oak Brook, Ill.)
Pentathlon - Priscilla Trojano, Dartmouth (Jr., West Bridgewater, Mass.)